Informacje

Najnowsze


czyszczenie filtra dpf, jak wyczyścić filtr cząstek stałych, filtr dpf

Czyszczenie filtra DPF czyli wycieczka za miasto d
Filtr cząstek stałych tak zwany DPF może zatkać się przez zgromadzoną w środku sadzę.

W czasie dłuższej trasy, osad w środku filtra wypalany jest przez spaliny. Filtr DPF osadzony jest jak najbliżej silnika, by wydostające się spaliny miał jak największą temperaturę. 
Jednak w przypadku ciągłej nieregularnej jazdy po mieście, spaliny nie osiągają tak wysokiej temperatury, by wypalić osadzającą się sadzę. Jednak jazda po mieście to koniecznie jedyna przyczyna zapchanego filtra. Winę za to może ponosić usterka silnika bądź czujnika ciśnienia. Zapchany filtr to poważna sprawa, w przypadku zbagatelizowania sytuacji może dojść do jego uszkodzenia. Kiedy DPF jest zapchany, a silnik wysyła dodatkową mieszankę, która ma pomóc w usunięciu zatoru, jej nadmiar spływa po cylindrach i trafia do oleju w silniku. Wymiana filtra na nowy to duży koszt może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych. 
Jak wyczyścić filtr cząstek stałych? Istnieją różne sposoby na czyszczenie filtra DPF, jednym z nich jest wypalanie chemiczne. Czynność ta polega na wlaniu specjalnej chemii do filtra cząstek, który rozpuszcza sadzę. Przed przystąpieniem do zabiegu mechanik musi zdemontować wszystkie czujniki z filtra. Kolejnym sposobem jest wypalanie w trybie serwisowym, samochód zostaje podłączony do komputera, który wymusza na nim określoną pracę silnika. Dzięki pracy motoru i dodatkowej wzbogaconej mieszanki, spaliny wydostające się z silnika osiągają nawet 600 stopni.  
Następnym sposobem na pozbycie się sadzy jest zrobienie dłuższej trasy. Jednostajna jazda około 100 km na godzinę przez około 50 km. Jeżeli jeździmy tylko po mieście, warto zadbać o filtr i średnio co 300 km pokonać dłuższą trasę. Uchroni to nasz DPF przed gromadzeniem się sadzy.
Dowiedz się więcej o diagnostyce i usuwaniu filtrów dpf na tej stronie


 • Warsztat Samochodowy Diagnostic Car

  ul. Opolska 5a
  55-011 Siechnice / k. Wrocławia
  tel. 695 905 995
  email: kontakt@diagnostic-car.pl

  http://www.diagnostic-car.pl

W obiektywie


czyszczenie filtra dpf
jak wyczyścić filtr cząstek stałych
filtr dpf